а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лока

локаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 10345
1. Пие вода (или зема течна храна) зафаќајќи ја со јазикот и притоа правејќи звук (најчесто за животни).
Албански: locat, llap
Употреба: Зоологија
Примери:
Мачето го лока млекото.
Кучето локаше вода.
2. Пие во голема мера, прекумерно (најчесто алкохол).
Англиски: booze Албански: lokat
Употреба: Пејоратив
Примери:
Лока ракија.
Изведенки
локање ср.
глаг. им.