а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

локне

локнат; локни, локнете; локнав, локнаа; локнал; локнат; локнев, локнеа; локнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 48809
лока
Англиски: drink
Изрази
(разг.) Локне крв (некому) - убие некого.
Изведенки
1. локнува несв.
локнуваат
2. локнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК