а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ломоти

ломотат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 11732
Постојано зборува, многу зборува, обично за безначајни работи.
Англиски: blab
Употреба: Разговорно
Примери:
Ломоти глупости.
Ломоти сѐ и сешто.
Изведенки
ломотење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК