а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лотос

мн. лотоси
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 18271
Водно растение со големи бели цветови, што расте во водите на топлите краишта.
Латински: Nymphaea lotus Англиски: lotus Албански: lotus, zambak uji
Употреба: Ботаника