а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лочка

мн. лочки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 21517
1. Течност разлеана по површината на нешто.
Англиски: puddle Албански: llogaçe, llovkë
Примери:
Лочка крв.
2. Вдлабнатина во земјата исполнета со вода.
Англиски: puddle Албански: llogaçe, llovkë
Примери:
Силниот дожд правеше лочки и поточиња по земјата.
Децата шлапкаа по лочките.
3. валканица, нечистотија
Англиски: stain Албански: njollë, papastërti
Примери:
На панталоните имаше темни лочки.