а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лочка

лочкаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Силно стиска, гмечи.
Англиски: squeeze
Примери:
Ги земаше листовите еден по еден и ги лочкаше со прстите.
Изведенки
лочкање ср.
глаг. им.