а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лоши

(се) лошат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 24708
1. Има чувство на тегоба.
Англиски: worsen Албански: keqësohem, molisem
Употреба: Медицина
Примери:
Му се лоши од патот.
Му се лошеше од тешката реа.
2. Се расипува, станува лош.
Англиски: spoil Албански: prishem, bëhem i keq
Примери:
Се лоши времето.