а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лошотија

мн. лошотии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 9224
1. Особина на тој што е лош; лоша постапка.
Англиски: malice Албански: ligësi, të keq
Примери:
Никој не можеше да ја запре неговата лошотија.
И пијан и трезен правеше лошотии.
2. Лоша состојба, несреќа, беда, зло.
Англиски: malice Албански: ligësi
Примери:
Во војната многу лошотии видовме.
Сите лошотии заедно ги пребродивме.
3. Лош, злобен човек.
Англиски: villain Албански: i keq, i lig
Примери:
Таа беше голема лошотија.