а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лошо

(едн.) лошото
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 3235
Лоша постапка или појава.
Англиски: bad Албански: e keqja
Примери:
За лошо беа дојдени.
Лошото само не иде.