а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лојален

лојални
Вид збор: Придавка
Ранг: 6136
1. Што ги почитува законите, вообичаените норми.
Англиски: loyal
Примери:
Лојален граѓанин на државата.
2. Што е искрен, верен, коректен во односот кон некого или нешто.
Англиски: loyal
Примери:
Лојални членови на партијата.
Изведенки
1. лојално прил.
Пример: Го отпоздрави со наклон и лојално.
2. лојалност прид.
лојалноста
FlexiMac
 менување на македонски глаголи