а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лој

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10734
Животинска маст, мрсно од говедо, овца, коза и сл.
Англиски: grease Албански: dhjamë
Употреба: Гастрономија
Примери:
овчи лој
FlexiMac
 менување на македонски глаголи