а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лоџа

мн. лоџи
Вид збор: Именка, женски род
Полуотворен трем; галерија со лакови.
Англиски: loggia
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Панорамата од зад сводовите на балконската лоџа беше уште поубава.