а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лубеница

мн. лубеници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4537
Едногодишно растение со големи тркалезни плодови; обично со зелена кора и слатко, сочно, црвено или жолто месо.
Латински: Citrultus vulgaris Англиски: water melon Албански: shalqi
Употреба: Ботаника
Изрази
Две лубеници под една мишка не се носат - две работи одеднаш не се прават.
Изведенки
1. лубениче ср.
мн. лубеничиња
дем. и хип.
2. лубеничка ж.
мн. лубенички
дем. и хип.