а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

луга

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 37351
1. Остаток од изгорено.
Англиски: ash Албански: hi
Примери:
Во ковачницата мирисаше на усвитено железо попрскано со луга од огништето.
2. Вода варена со пепел, што служи за правење сапун или како замена за сапун.
Англиски: suds Албански: ujë me hi për pastrim
Примери:
Постелата ја переа на езеро со сапун, луга или жива сода.