а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лудак

мн. лудаци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 6016
1. Луд човек, ментално болен.
Англиски: lunatic Албански: budallë, i marrë, marroq
Употреба: Медицина
Примери:
Лудаците, оние мирните, играа во дворот на болницата.
2. Неразумен, лекомислен, површен човек.
Англиски: maniac Албански: maniak, i çmendur
Употреба: Преносно значење
Примери:
За тој лудак ништо не е сериозно.
3. Човек со лош карактер, лут, бесен.
Англиски: madman Албански: i çmendur, i marrë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Лудакот се дереше по децата и по жената.