а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лудачки

лудачкиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 17549
1. Што се однесува на лудак, што е својствен на лудак.
Примери:
Лудачка кошула.
Лудачки движења.
Лудачка смеа.
2. Што е во голема мера cилно, неприродно силно.
Примери:
Го тресеше со лудачка жестокост.
Изведенки
лудачки прил.
Пример: Возеше лудачки прв да стигне до целта.