а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лудило

мн. лудила
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 2430
1. Душевна болест изразена со губење на разумот.
Англиски: madness Албански: marrësi, çmenduri
Употреба: Медицина
Примери:
Напад на лудило.
Кога се јавија знаци на лудило, веднаш го сместија во Одделението за умоболни.
2. Силна обземеност од некого или од нешто; страст за нешто.
Англиски: madness Албански: çmenduri
Примери:
Таа го доведува до лудило.
Љубовно лудило.
Лудило по злато.
Изрази
Кравјо лудило - болест кај кравите.