а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лудница

мн. лудници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 7717
1. Душевна болница.
Англиски: madhouse Албански: çmendinë, spital psqiatrik
Употреба: Медицина
Примери:
Психијатрите го сместија во лудница.
Тој беше управник на лудницата.
2. Место каде што има силна врева, големо безредие.
Англиски: madhouse Албански: çmendinë
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Денес на пазар беше вистинска лудница.