а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лудо

Вид збор: Прилог
Ранг: 11752
1. Hа луд начин, неразумно, глупаво.
Англиски: madly
Примери:
Лудо гинеа за царот.
Лудо гори од љубов по него.
2. силно, бесно
Англиски: crazy
Примери:
Лудо те сака.
Лудо танцуваа.
Срцето лудо му биеше.
Bетрот почна луда да дува.