а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лузна

мн. лузни
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 3676
1. Трага на кожата од зарасната рана.
Англиски: scar Албански: mbresë, rrëpirë
Употреба: Медицина
Примери:
Длабока лузна.
Лузна на лицето.
Лузни од сипаници.
2. Психолошки - траги од некаква ситуација (обично непријатна, лоша).
Англиски: scar Албански: mbresë
Употреба: Книжевен збор , Преносно значење
Примери:
Носеше лузни во душата и срцето, лузни со длабоки корена.
Внатрешни лузни.
Изведенки
лузничав прид.
лузничавиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК