а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лукав

лукавиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 8335
1. Што е дволичен, што ги крие вистинските чувства и мисли, обично со лоша намера.
Англиски: sly
Примери:
лукав човек
лукав како лисица
2. Што покажува, изразува лукавост.
Англиски: cunning
Примери:
лукава насмевка
лукав поглед
лукав инстинкт
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК