а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лупи

лупат; лупел; лупен
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 14289
1. Одвои, симне кора од плод, од овошје, зеленчук итн.
Англиски: peel Албански: qëroj,
Примери:
Лупи јаболко.
Лупи компири.
Лупеше црвени јајца.
2. (се лупи) Се симнува, паѓа (за горен слој од нешто).
Англиски: peel off Албански: qërohet
Примери:
Му се лупи кожата.
Се лупи малтерот од фасадата.
Се лупеше бојата од оградата.
3. (се лупи) За пиле - излегува од лупешката на јајцето.
Англиски: shell Албански: zhvoshk, qëroj
Изведенки
лупење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК