а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лусне

луснат; лусни, луснете; луснав, луснаа; луснал; луснат; (ќе) луснев, (ќе) луснеа; (ќе) луснел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 48412
Во клетва - да се случи некому нешто лошо.
Англиски: damn
Примери:
Нека луснат тие лошотии.
Да луснеш.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК