а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лустратор

мн. лустратори
Вид збор: Именка, машки род
Личност што врши лустрација.
Употреба: Правда
Примери:
Според лустраторот тие имаат право на жалба пред Управниот суд.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК