а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лустрација

(едн.) лустрацијата
Вид збор: Именка, женски род
Преиспитување активности од времето пред сегашниот поредок.
Англиски: scrutiny Албански: lustrim
Употреба: Правда
Примери:
Со измените на Законот за лустрација е предвидено да бидат опфатени сите вршители на јавни дејности.
Изведенки
лустрациски прид.
лустрацискиот
Пример: лустрациска комисија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК