а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лустрира

лустрираат; лустриран; лустрирал
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 39803
Преиспитува активности од времето пред сегашниот поредок.
Англиски: scrutinize
Употреба: Правда
Изведенки
лустрирање ср.
лустрирањето
глаг. им.
Пример: Се поставува прашањето која е целта на лустрирањето
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК