а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лустроса

лустросаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. лакира
Англиски: varnish Албански: lustroj
Употреба: Разговорно
2. Светне, премачка со лустро.
Англиски: polish
Употреба: Разговорно
Изведенки
1. лустросува несв.
лустросуваат
2. лустросување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК