а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лустро

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 51061
1. лак, сјај
Англиски: lustre Албански: shkëlqim, lustër
Употреба: Разговорно
2. Маст, лак за премачкување обувки заради поголем сјај.
Англиски: polish Албански: lustër, politurë
Употреба: Разговорно
Примери:
Децата ги премачкуваа чевлите со лустро.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи