а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лута

лутаат; лутал; лутајќи
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 9337
1. Оди без цел, скита.
Англиски: wander Албански: end, bredh
Примери:
Лута по улиците на градот.
Лутаа сами во ноќта.
2. За очи, поглед - се пренесува од еден предмет на друг.
Англиски: stray Албански: end
Употреба: Преносно значење
Примери:
Погледот му луташе.
Лута со очите.
3. Нема сигурност во определбата, се колеба, се двоуми.
Англиски: doubt Албански: hamendem
Примери:
Лекарот луташе додека ја постави точната дијагноза.
Студентот луташе по материјалот додека го најде вистинскиот одговор на прашањето.
Изведенки
лутање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК