а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лутеница

мн. лутеници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 30178
Вид зимница од печен сечкан пипер, варени домати, лук и магдонос и цели лути пиперчиња.
Албански: zahire dimri, lloj ajvari Бугарски: лютеница
Употреба: Гастрономија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК