а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лушпа

мн. лушпи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 5501
1. Кора со која е обвиткан плодот на овошките, семето, јајцата и друго.
Англиски: shell Албански: lëvozhgë
Примери:
Лушпа од орев.
Лушпа од јаболко.
Пченкарни лушпи.
2. (обично во мн.) Тврди коскени или рожести плочки на телото на рибите.
Англиски: scale Албански: luspa
Употреба: Зоологија
Примери:
На мушамата имаше неизбришани лушпи од риби.