а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

луња

мн. луњи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 6464
1. Големо невреме, силен студен ветар со дожд или снег.
Англиски: blizzard Албански: stuhi
Примери:
Беснееше луња со ветар и дожд.
Снежна луња.
2. Брзо движење, понекогаш проследено со звук.
Англиски: lightning Албански: vetëtimë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Како луња забучи бесен врескот над нашите глави.
Коњот бодинаше како луња.
Како луња излезе од собата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи