а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

маглина

мн. маглини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 14302
1. Точка на рожницата што предизвикува замаглено гледање.
Албански: mjegulli
Употреба: Медицина
2. небула
Англиски: nebula Албански: mjegull, nebulozë
Употреба: Астрономија
Примери:
Маглините на Андромеда