а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мажи

мажат; мажи, мажете; мажев, мажеа: мажел, мажена, мажени; мажејќи; мажив, мажија; мажил
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 4340
1. Направи, прави женско лице да стапи, стапува во брак.
Англиски: marry Албански: martohet
Примери:
Ќерката ќе ја мажат во сабота.
Ја мажија за сиромав.
2. (се мажи) Женско лице стапи, стапува во брак.
Англиски: marry Албански: martohet
Примери:
Утре се мажам.
Изрази
Се мажила мома да не седи дома - не се омажила од љубов.
Изведенки
мажење ср.
мажењето
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК