а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мака

мн. маки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 865
1. Душевна (или телесна) болка, страдање.
Англиски: suffering Албански: vuajtje
Примери:
Имам голема мака на душата.
2. тешкотија, напор
Англиски: trouble Албански: shqetësim
Примери:
Cо голема мака ја завршив работата.
3. навреда
Англиски: insult Албански: fyerje
Примери:
Мака ми е што така зборат за мене.
Изрази
Судни маки - тешки маки.
Без мака нема наука - ништо не се постигнува без напор и жртви.
Мака мачи - многу се мачи.
Нафиле му е маката - залудо му е заложбата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи