а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

македонољубец

мн. македонољупци
Вид збор: Именка, машки род
Тој што ја љуби Македонија.
Англиски: patriot
Употреба: Книжевен збор
Примери:
подостарен романтичен македонољубец
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК