а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

маларија

(едн.) маларијата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 12437
Заразна болест проследена со висока температура и треска што ја пренесуваат комарци.
Англиски: malaria
Употреба: Медицина
Примери:
Маларијата убива околу половина милион луѓе секоја година и заразува уште стотици милиони.