а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

малограѓанин

мн. малограѓани
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 23514
Самозадоволен, тесноград човек со лицемерно однеcување, ограничен на својот интерес и на својата сигурност.
Англиски: petty bourgeois
Изведенки
1. малограѓанка ж.
мн. малограѓанки
2. малограѓанство ср.
3. малограѓански прид.
малограѓанскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК