а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

малолетник

мн. малолетници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 11453
Малолетно лице.
Англиски: minor
Изведенки
1. малолетница ж.
мн. малолетници
2. малолетничка ж.
мн. малолетнички
3. малолетнички прид.
малолетничкиот
Пример: Малолетнички затвор.