а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

малоумник

мн. малоумници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 41164
Умствено заостанато лице.
Англиски: idiot
Изведенки
1. малоумница ж.
2. малоумнички прид.
3. малоумнички прил.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК