а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мамутски

Види и: мамут (м.)
мамутска
Вид збор: Придавка
Ранг: 13798
1. Што е од мамут.
Англиски: mammoth
Употреба: Зоологија
Примери:
мамутски заб
2. Премногу голем, што е од највисока категорија.
Англиски: gigantic
Употреба: Преносно значење
Примери:
мамутска скокалница