а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мангупштина

мн. мангупштини
Вид збор: Именка, женски род
нечесност, измама, ѓаволштина
Англиски: deception
Употреба: Нестандарден збор
Примери:
Мангупштините на младите веќе не можат да се трпат.
Изведенки
мангуплак м.
мн. мангуплаци
Пример: Таквата работа се претставува како мангуплак или досетливост.