а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мангуп

мн. мангупи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10325
Тој што е палав, итар, снаодлив.
Англиски: rascal
Примери:
Откако почна да се дружи со мангупи, попушти во училиштето.
Изведенки
1. мангупка ж.
мн. мангупки
2. мангунче ср.
мн. мангупчиња
дем.
3. мангупиште ср.
мн. мангупишта
аугм.
4. мангупски прид.
мангупскиот
5. мангупски прил.
Пример: Се однесува мангупски.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК