а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мандала

мн. мандали
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 27343
1. Апстрактен цртеж или слика што во индиските религии се користи како средство за медитација.
Англиски: mandala
Употреба: Религија
2. Слика од сон на пациенти, како средство за самоспознавање.
Англиски: mandala
Употреба: Медицина