а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мандарински

мандаринскиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 42397
Што се однесува на мандарин.
Употреба: Лингвистика
Изрази
(истор.) Мандарински јазик - главна и службена форма на кинескиот јазик, задолжителна за cите чиновници и образовани луѓе.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК