а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мандибула

Вид збор: Именка, женски род
Долна вилица.
Латински: mandibula Англиски: mandible Албански: mandibula, nofulla e poshtme
Употреба: Анатомија
Изведенки
мандибуларен прид.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК