а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

манипулира

манипулираат; манипулирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 8140
1. Врши манипулација, ракува со апарат, алат и сл.
Англиски: manipulate Албански: manipuloj
Примери:
Вешто манипулираше со алатот.
2. Сплеткари, прави интриги.
Англиски: manipulate Албански: manipuloj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Манипулираше со сите за да ја постигне својата цел.
Изведенки
манипулирање ср.
глаг. им.
Пример: Вешто манипулирање.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК