а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

манифестација

мн. манифестации
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 5703
1. Јавно масовно изразување на согласување или одобрување.
Англиски: manifestation Албански: manifestim
Употреба: Политика
Примери:
По повод празникот се одржа голема манифестација на плоштадот.
2. Јавно изразување на нешто.
Англиски: manifestation Албански: manifestim
Примери:
Власта правеше манифестација на силата.
3. Во медицината - знаци на болест.
Англиски: manifestation Албански: manifestim
Употреба: Медицина
Изведенки
манифестациски прид.
манифестацискиот