а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

манифестира

манифестираат; манифестирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 6790
1. Земе учество, учествува во манифестација.
Англиски: manifest Албански: manifestoj
2. Јавно изрази, изразува, покаже, покажува нешто.
Англиски: manifest Албански: manifestoj
Примери:
Проблемите се манифестираа во работата.
3. Во медицината - покаже, покажува знаци на некоја болест.
Англиски: manifest Албански: manifestoj
Употреба: Медицина
Примери:
Болеста се манифестира со висока температура и повраќање.
Изведенки
манифестирање ср.
глаг. им.