а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

манијак

мн. манијаци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 13423
Човек што има манија.
Англиски: maniac
Употреба: Медицина
Изведенки
1. манијачки прид.
манијачкиот
Пример: манијачка работа
2. манијачки прил.
Пример: Манијачки се однесува.